Her İktisat Öğrencisinin İzlemesi Gereken Sinema Filmleri Listesi

The Bank / Banka: Kelebek Etkisi (2001, Avustralya)

Bu filmi izlemeden önce (veya izledikten sonraki günlerde) sırasıyla şu iki kitabı okumuş olmak çok yararlı olabilir: (1) Taleb, N. N. (2008): Siyah Kuğu

(2) Mandelbrot, B. B. ve R. L. Hudson (2006): Finans Piyasalarında (Saklı) Düzen – Risk, Çöküş ve Kazanca Fraktal Yaklaşımlar. İstanbul: Güncel Yayıncılık [İngilizcesi].

A Beautiful Mind / Akıl Oyunları (2001, ABD)

İktisadın gelişimine, özellikle oyun teorisi (game theory) literatürüne yaptığı katkılar aracılığıyla büyük etkisi olan ABD’li matematikçi-iktisatçı John F. Nash‘in yaşamıyla ilgili bir film. Nash 1994’te Nobel İktisat Ödülünü almıştı.

Far and Away / Uzak Ufuklar (1992, ABD)

Bu filmi, iktisadi büyüme ve kalkınma dersi alan veya almak üzere olan iktisat öğrencilerinin izlemiş olması bence yararlı…

Propaganda (1999, Türkiye)

Dış ticaret politikası araçlarının kullanımı ve etkililiğini daha iyi anlamaları için Sinan Çetin‘in bu filmini mutlaka izlemelerini tavsiye ederim. Filmin fragmanı Çetin‘in sayfasında veya idefix.com‘da mevcut.

The Wolf of Wall Street / Para Avcısı (2013, ABD) 

 Wall Street’in sıradışı yaşamını çarpıcı bir şekilde aktaran bir film. Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanmıştır.  Hırslı borsacı Jordan Belfort rolünde Leonardo DiCaprio yer alıyor.

Wall Street / Borsa (1987, ABD)

Daha eski daha kült bir Wall Street filmi. Oliver Stone’un yönetminliğini yaptığı filmde Charlie Sheen, Michael Douglas, Daryl Hannah, Martin Sheen rol alıyor.

Money Never Sleeps / Para Asla Uyumaz (2010, ABD)

Wall Street filminin devamı niteliğinde. İlk filmi sevenler, ikincisini de izlemeli.

The Ascent of Money / Paranın yükselişi

Ünlü İktisat Tarihçisi Niall Ferguson’ın yazdığı ve aynı zamanda belgeseli çekilen film. Kapitalizmin doğuşunu ve paranın hayatımızda her geçen yılda artan önemini detaylı bir şekilde ele alıyor. İlk kapitalistlerden dijital çağa uzanan dönemde kapitalizmi daha iyi anlamak istiyorsanız mutlaka izlemelisiniz.

Inside Job / İç İşler (2010, ABD)

2008 küresel krizinde yaşananları en detaylı şekilde ele alan filmlerden biri. Lehman’ın iflası, banka kurtarma operasyonları ve ABD’nin krize karşı aldığı önlemleri perde arkası ile aktaran kaçırılmaması gereken bir film.

1929: The Great Crash / Büyük Buhran (2009, İngiltere)

En iyi Büyük Buhran filmlerinden biri. 1929 krizini en detaylı şekilde ele alan belgesellerden. 

___

Not: Bu liste ilk olarak 28.04.2009 tarihinde http://kibritcioglu.com/iktisat/blog/?p=1738 adresinde paylaşılmış ve zaman içinde güncellenmiştir. Ancak listenin yer aldığı blog 2018 yılında “çökünce”, liste (eski bir taslağı kullanılarak) yukarıdaki eksik şekliyle yeniden düzenlenip yayınlanmıştır.